61 Pieters PES 2008
| Name | Pieters |
|---|---|
| Full Name | Erik Pieters |
| ID | 35086 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | FC Utrecht |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
51
Attack
66
Defence
82
Body Balance
77
Stamina
74
Top Speed
69
Acceleration
72
Response
66
Agility
65
Dribble Accuracy
63
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
64
Short Pass Speed
63
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
53
Shot Accuracy
75
Shot Power
54
Shot Technique
52
Free Kick Accuracy
51
Swerve
72
Header
71
Jump
65
Technique
53
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
63
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Pieters |
|---|---|
| Full Name | Erik Pieters |
| ID | 35086 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | FC Utrecht |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 3 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
