65 Pieters PES 2009
| Name | Pieters |
|---|---|
| Full Name | Erik Pieters |
| ID | 35086 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | PSV |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
57
Attack
67
Defence
82
Body Balance
76
Stamina
77
Top Speed
70
Acceleration
72
Response
68
Agility
67
Dribble Accuracy
67
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
67
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
53
Shot Accuracy
75
Shot Power
54
Shot Technique
52
Free Kick Accuracy
51
Swerve
72
Header
71
Jump
65
Technique
53
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Pieters |
|---|---|
| Full Name | Erik Pieters |
| ID | 35086 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | PSV |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 14 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
