86 Robben PES 2008
| Name | Robben |
|---|---|
| Full Name | Arjen Robben |
| ID | 3997 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Real Madrid |
| National Team | Netherlands |
| Position | WF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 181cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
82
Attack
53
Defence
79
Body Balance
88
Stamina
77
Top Speed
92
Acceleration
73
Response
88
Agility
91
Dribble Accuracy
96
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
84
Long Pass Accuracy
83
Long Pass Speed
78
Shot Accuracy
83
Shot Power
77
Shot Technique
74
Free Kick Accuracy
80
Swerve
65
Header
73
Jump
87
Technique
90
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
| Name | Robben |
|---|---|
| Full Name | Arjen Robben |
| ID | 3997 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Real Madrid |
| National Team | Netherlands |
| Position | WF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 181cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

