89 Robben PES 2009
| Name | Robben |
|---|---|
| Full Name | Arjen Robben |
| ID | 3997 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Netherlands |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 181cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
90
Attack
50
Defence
77
Body Balance
75
Stamina
90
Top Speed
86
Acceleration
73
Response
90
Agility
91
Dribble Accuracy
97
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
82
Short Pass Speed
84
Long Pass Accuracy
83
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
83
Shot Power
74
Shot Technique
74
Free Kick Accuracy
80
Swerve
70
Header
73
Jump
87
Technique
90
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Outside of the Boot
| Name | Robben |
|---|---|
| Full Name | Arjen Robben |
| ID | 3997 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Netherlands |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 181cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

