81 Saviola PES 2008
| Name | Saviola |
|---|---|
| Full Name | Javier Saviola |
| ID | 2296 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Real Madrid |
| National Team | Argentina |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 168cm |
| Weight | 60kg |
| Shirt Number | 24 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
87
Attack
37
Defence
80
Body Balance
86
Stamina
80
Top Speed
90
Acceleration
93
Response
97
Agility
91
Dribble Accuracy
90
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
82
Shot Accuracy
77
Shot Power
87
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
66
Swerve
73
Header
81
Jump
85
Technique
90
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Positioning
- Reaction
- Scoring
- Defensive Positioning
- Centre
| Name | Saviola |
|---|---|
| Full Name | Javier Saviola |
| ID | 2296 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Real Madrid |
| National Team | Argentina |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 168cm |
| Weight | 60kg |
| Shirt Number | 24 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

