73 Saviola PES 2010
| Name | Saviola |
|---|---|
| Full Name | Javier Saviola |
| ID | 2296 |
| Nationality | Argentina |
| Club | SL Benfica |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 169cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 30 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
82
Attack
32
Defence
75
Body Balance
76
Stamina
78
Top Speed
86
Acceleration
86
Response
85
Agility
78
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
77
Shot Accuracy
74
Shot Power
85
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
66
Swerve
73
Header
81
Jump
84
Technique
85
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
4
Condition
Skills
- S01 Reaction
- Scoring
- DF Positioning
- Centre
| Name | Saviola |
|---|---|
| Full Name | Javier Saviola |
| ID | 2296 |
| Nationality | Argentina |
| Club | SL Benfica |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 169cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 30 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
