78 Saviola PES 2009
| Name | Saviola |
|---|---|
| Full Name | Javier Saviola |
| ID | 2296 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 168cm |
| Weight | 61kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
84
Attack
32
Defence
76
Body Balance
76
Stamina
84
Top Speed
86
Acceleration
85
Response
85
Agility
86
Dribble Accuracy
84
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
82
Shot Accuracy
74
Shot Power
87
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
66
Swerve
73
Header
81
Jump
85
Technique
90
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Reaction
- Scoring
- Defensive Positioning
- Centre
| Name | Saviola |
|---|---|
| Full Name | Javier Saviola |
| ID | 2296 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 168cm |
| Weight | 61kg |
| Shirt Number | 9 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
