88 Scholes PES 2008
| Name | Scholes |
|---|---|
| Full Name | Paul Scholes |
| ID | 816 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
85
Attack
69
Defence
78
Body Balance
80
Stamina
88
Top Speed
82
Acceleration
87
Response
83
Agility
80
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
86
Short Pass Accuracy
84
Short Pass Speed
86
Long Pass Accuracy
86
Long Pass Speed
87
Shot Accuracy
88
Shot Power
86
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
77
Swerve
88
Header
77
Jump
83
Technique
80
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
92
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Positioning
- Reaction
- Passing
- Shooting from Distance
- One-Touch Pass
| Name | Scholes |
|---|---|
| Full Name | Paul Scholes |
| ID | 816 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
