79 Scholes PES 2010
| Name | Scholes |
|---|---|
| Full Name | Paul Scholes |
| ID | 816 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
80
Attack
65
Defence
78
Body Balance
77
Stamina
71
Top Speed
76
Acceleration
76
Response
72
Agility
83
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
84
Short Pass Accuracy
84
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
85
Shot Accuracy
83
Shot Power
86
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
72
Swerve
86
Header
75
Jump
83
Technique
75
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
92
Team Work
4
Condition
Skills
- S01 Reaction
- S20 Scooping
- Tactical Dribbling
- Shooting from Distance
| Name | Scholes |
|---|---|
| Full Name | Paul Scholes |
| ID | 816 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
