84 Scholes PES 2009
| Name | Scholes |
|---|---|
| Full Name | Paul Scholes |
| ID | 816 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
81
Attack
66
Defence
78
Body Balance
80
Stamina
75
Top Speed
78
Acceleration
84
Response
78
Agility
84
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
86
Short Pass Accuracy
84
Short Pass Speed
87
Long Pass Accuracy
86
Long Pass Speed
85
Shot Accuracy
87
Shot Power
86
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
72
Swerve
88
Header
77
Jump
87
Technique
80
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
92
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Tactical Dribbling
- Reaction
- Shooting from Distance
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
| Name | Scholes |
|---|---|
| Full Name | Paul Scholes |
| ID | 816 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
