83 Sergio Ramos PES 2008
| Name | Sergio Ramos |
|---|---|
| Full Name | Sergio Ramos |
| ID | 7329 |
| Nationality | Spain |
| Club | Real Madrid |
| National Team | Spain |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 4 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
76
Defence
85
Body Balance
84
Stamina
85
Top Speed
85
Acceleration
78
Response
85
Agility
78
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
82
Shot Power
66
Shot Technique
74
Free Kick Accuracy
75
Swerve
82
Header
86
Jump
75
Technique
77
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
| Name | Sergio Ramos |
|---|---|
| Full Name | Sergio Ramos |
| ID | 7329 |
| Nationality | Spain |
| Club | Real Madrid |
| National Team | Spain |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 4 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

