89 Sergio Ramos PES 2009
| Name | Sergio Ramos |
|---|---|
| Full Name | Sergio Ramos |
| ID | 7329 |
| Nationality | Spain |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Spain |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 4 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
78
Attack
75
Defence
85
Body Balance
89
Stamina
84
Top Speed
85
Acceleration
78
Response
85
Agility
83
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
79
Short Pass Speed
85
Long Pass Accuracy
83
Long Pass Speed
74
Shot Accuracy
86
Shot Power
79
Shot Technique
74
Free Kick Accuracy
75
Swerve
86
Header
92
Jump
85
Technique
89
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Marking
| Name | Sergio Ramos |
|---|---|
| Full Name | Sergio Ramos |
| ID | 7329 |
| Nationality | Spain |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Spain |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 4 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

