81 Sneijder PES 2008
| Name | Sneijder |
|---|---|
| Full Name | Wesley Sneijder |
| ID | 4918 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Real Madrid |
| National Team | Netherlands |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
77
Attack
60
Defence
71
Body Balance
77
Stamina
82
Top Speed
79
Acceleration
82
Response
85
Agility
85
Dribble Accuracy
79
Dribble Speed
85
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
90
Long Pass Accuracy
86
Long Pass Speed
77
Shot Accuracy
87
Shot Power
79
Shot Technique
87
Free Kick Accuracy
91
Swerve
66
Header
71
Jump
85
Technique
76
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Passing
- Shooting from Distance
- Centre
| Name | Sneijder |
|---|---|
| Full Name | Wesley Sneijder |
| ID | 4918 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Real Madrid |
| National Team | Netherlands |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

