82 Sneijder PES 2009
| Name | Sneijder |
|---|---|
| Full Name | Wesley Sneijder |
| ID | 4918 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Netherlands |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
57
Defence
73
Body Balance
84
Stamina
77
Top Speed
79
Acceleration
82
Response
85
Agility
82
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
86
Short Pass Accuracy
82
Short Pass Speed
89
Long Pass Accuracy
86
Long Pass Speed
80
Shot Accuracy
86
Shot Power
80
Shot Technique
90
Free Kick Accuracy
92
Swerve
66
Header
71
Jump
84
Technique
78
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Reaction
- Passing
- Shooting from Distance
- Centre
| Name | Sneijder |
|---|---|
| Full Name | Wesley Sneijder |
| ID | 4918 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Netherlands |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

