83 Sneijder PES 2010
| Name | Sneijder |
|---|---|
| Full Name | Wesley Sneijder |
| ID | 4918 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Inter |
| National Team | Netherlands |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
57
Defence
73
Body Balance
83
Stamina
76
Top Speed
80
Acceleration
82
Response
85
Agility
84
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
87
Short Pass Accuracy
84
Short Pass Speed
93
Long Pass Accuracy
88
Long Pass Speed
78
Shot Accuracy
86
Shot Power
80
Shot Technique
92
Free Kick Accuracy
93
Swerve
66
Header
71
Jump
84
Technique
78
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
3
Condition
Skills
- S01 Reaction
- S02 Passer
- P13 Long Ranger
- Shooting from Distance
- Centre
| Name | Sneijder |
|---|---|
| Full Name | Wesley Sneijder |
| ID | 4918 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Inter |
| National Team | Netherlands |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

