67 Song Bilong PES 2008
| Name | Song Bilong |
|---|---|
| Full Name | Alex Song |
| ID | 9117 |
| Nationality | Cameroon |
| Club | Arsenal |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 17 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
57
Attack
73
Defence
76
Body Balance
84
Stamina
76
Top Speed
72
Acceleration
64
Response
83
Agility
72
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
74
Shot Power
69
Shot Technique
57
Free Kick Accuracy
60
Swerve
66
Header
77
Jump
80
Technique
65
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Covering
- Long Throw
| Name | Song Bilong |
|---|---|
| Full Name | Alex Song |
| ID | 9117 |
| Nationality | Cameroon |
| Club | Arsenal |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 17 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
