62 Sturridge PES 2008
| Name | Sturridge |
|---|---|
| Full Name | Daniel Sturridge |
| ID | 37094 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester City |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 188cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 36 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
33
Defence
74
Body Balance
76
Stamina
76
Top Speed
72
Acceleration
71
Response
77
Agility
76
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
73
Shot Power
73
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
66
Swerve
68
Header
70
Jump
79
Technique
71
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
63
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Sturridge |
|---|---|
| Full Name | Daniel Sturridge |
| ID | 37094 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester City |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 188cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 36 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
