72 Sturridge PES 2009
| Name | Sturridge |
|---|---|
| Full Name | Daniel Sturridge |
| ID | 37094 |
| Nationality | England |
| Club | Man Blue |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 188cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
33
Defence
74
Body Balance
75
Stamina
78
Top Speed
84
Acceleration
76
Response
85
Agility
80
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
67
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
77
Shot Power
78
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
69
Swerve
68
Header
70
Jump
79
Technique
78
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
63
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Defensive Positioning
| Name | Sturridge |
|---|---|
| Full Name | Daniel Sturridge |
| ID | 37094 |
| Nationality | England |
| Club | Man Blue |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 188cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 28 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
