84 van der Vaart PES 2008
| Name | van der Vaart |
|---|---|
| Full Name | Rafael van der Vaart |
| ID | 2089 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Free Agent |
| National Team | Netherlands |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 74kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
85
Attack
53
Defence
77
Body Balance
75
Stamina
80
Top Speed
76
Acceleration
85
Response
82
Agility
88
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
88
Short Pass Accuracy
84
Short Pass Speed
84
Long Pass Accuracy
83
Long Pass Speed
84
Shot Accuracy
85
Shot Power
93
Shot Technique
86
Free Kick Accuracy
88
Swerve
75
Header
77
Jump
90
Technique
83
Aggression
77
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Passing
- Shooting from Distance
- One-Touch Pass
| Name | van der Vaart |
|---|---|
| Full Name | Rafael van der Vaart |
| ID | 2089 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Free Agent |
| National Team | Netherlands |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 74kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
