80 van der Vaart PES 2010
| Name | van der Vaart |
|---|---|
| Full Name | Rafael van der Vaart |
| ID | 2089 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Netherlands |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
47
Defence
72
Body Balance
75
Stamina
75
Top Speed
76
Acceleration
82
Response
78
Agility
88
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
90
Short Pass Accuracy
84
Short Pass Speed
88
Long Pass Accuracy
88
Long Pass Speed
83
Shot Accuracy
82
Shot Power
93
Shot Technique
84
Free Kick Accuracy
88
Swerve
75
Header
77
Jump
90
Technique
83
Aggression
77
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
3
Condition
Skills
- S02 Passer
- S06 Outside Curve
- S14 Quick Turn
- S18 Cross Over Turn
- S20 Scooping
- P17 Free Roaming
- Tactical Dribbling
- Shooting from Distance
| Name | van der Vaart |
|---|---|
| Full Name | Rafael van der Vaart |
| ID | 2089 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Netherlands |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

