81 van der Vaart PES 2009
| Name | van der Vaart |
|---|---|
| Full Name | Rafael van der Vaart |
| ID | 2089 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Netherlands |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
53
Defence
74
Body Balance
79
Stamina
75
Top Speed
76
Acceleration
85
Response
82
Agility
88
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
88
Short Pass Accuracy
84
Short Pass Speed
85
Long Pass Accuracy
88
Long Pass Speed
84
Shot Accuracy
84
Shot Power
93
Shot Technique
86
Free Kick Accuracy
88
Swerve
75
Header
77
Jump
90
Technique
83
Aggression
77
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Tactical Dribbling
- Passing
- Shooting from Distance
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
| Name | van der Vaart |
|---|---|
| Full Name | Rafael van der Vaart |
| ID | 2089 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Netherlands |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

