90 van Nistelrooy PES 2008
| Name | van Nistelrooy |
|---|---|
| ID | 2128 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Real Madrid |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 17 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
96
Attack
38
Defence
90
Body Balance
74
Stamina
77
Top Speed
77
Acceleration
96
Response
78
Agility
83
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
96
Shot Accuracy
83
Shot Power
97
Shot Technique
73
Free Kick Accuracy
77
Swerve
83
Header
82
Jump
88
Technique
96
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Positioning
- Scoring
- 1-on-1 Scoring
- Post Player
- Defensive Positioning
- Penalties
- One-Touch Pass
| Name | van Nistelrooy |
|---|---|
| ID | 2128 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Real Madrid |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 17 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
