82 van Persie PES 2008
| Name | van Persie |
|---|---|
| Full Name | Robin van Persie |
| ID | 3582 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Arsenal |
| National Team | Netherlands |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
86
Attack
37
Defence
81
Body Balance
85
Stamina
82
Top Speed
84
Acceleration
74
Response
82
Agility
88
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
83
Long Pass Speed
78
Shot Accuracy
82
Shot Power
83
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
84
Swerve
65
Header
70
Jump
88
Technique
90
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
62
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Passing
- Side
- Sliding Tackle
| Name | van Persie |
|---|---|
| Full Name | Robin van Persie |
| ID | 3582 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Arsenal |
| National Team | Netherlands |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

