89 van Persie PES 2010
| Name | van Persie |
|---|---|
| Full Name | Robin van Persie |
| ID | 3582 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | North London |
| National Team | Netherlands |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
90
Attack
37
Defence
81
Body Balance
81
Stamina
85
Top Speed
84
Acceleration
74
Response
85
Agility
85
Dribble Accuracy
84
Dribble Speed
86
Short Pass Accuracy
85
Short Pass Speed
88
Long Pass Accuracy
89
Long Pass Speed
87
Shot Accuracy
90
Shot Power
85
Shot Technique
80
Free Kick Accuracy
90
Swerve
75
Header
74
Jump
88
Technique
90
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
5
Condition
Skills
- S01 Reaction
- S02 Passer
- S06 Outside Curve
- S08 Slide Tackle
- S17 Elastico
- S18 Cross Over Turn
- P12 Incisive Run
- Dribbling
- Tactical Dribbling
| Name | van Persie |
|---|---|
| Full Name | Robin van Persie |
| ID | 3582 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | North London |
| National Team | Netherlands |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

