87 van Persie PES 2009
| Name | van Persie |
|---|---|
| Full Name | Robin van Persie |
| ID | 3582 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | North London |
| National Team | Netherlands |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
90
Attack
37
Defence
81
Body Balance
81
Stamina
85
Top Speed
84
Acceleration
74
Response
85
Agility
88
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
86
Long Pass Speed
83
Shot Accuracy
90
Shot Power
85
Shot Technique
80
Free Kick Accuracy
86
Swerve
75
Header
74
Jump
88
Technique
90
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Passing
- Side
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
- Sliding Tackle
| Name | van Persie |
|---|---|
| Full Name | Robin van Persie |
| ID | 3582 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | North London |
| National Team | Netherlands |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

