63 Vidic PES 2008
| Name | Vidic |
|---|---|
| Full Name | Nemanja Vidić |
| ID | 5029 |
| Nationality | Serbia And Montenegro |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 15 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
85
Defence
87
Body Balance
73
Stamina
79
Top Speed
72
Acceleration
76
Response
68
Agility
65
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
64
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
75
Shot Power
63
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
58
Swerve
84
Header
84
Jump
69
Technique
58
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
77
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Vidic |
|---|---|
| Full Name | Nemanja Vidić |
| ID | 5029 |
| Nationality | Serbia And Montenegro |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 15 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
