74 Vidic PES 2009
| Name | Vidic |
|---|---|
| Full Name | Nemanja Vidić |
| ID | 5029 |
| Nationality | Serbia |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 15 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
90
Defence
89
Body Balance
82
Stamina
73
Top Speed
72
Acceleration
87
Response
71
Agility
65
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
75
Shot Power
63
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
58
Swerve
91
Header
86
Jump
72
Technique
58
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Marking
| Name | Vidic |
|---|---|
| Full Name | Nemanja Vidić |
| ID | 5029 |
| Nationality | Serbia |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 15 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
