74 Vidic PES 2010
| Name | Vidic |
|---|---|
| Full Name | Nemanja Vidić |
| ID | 5029 |
| Nationality | Serbia |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 15 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
53
Attack
92
Defence
88
Body Balance
82
Stamina
74
Top Speed
73
Acceleration
83
Response
71
Agility
65
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
75
Shot Power
63
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
58
Swerve
88
Header
86
Jump
72
Technique
58
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
6
Condition
Skills
- S07 Man Marking
- Positioning
| Name | Vidic |
|---|---|
| Full Name | Nemanja Vidić |
| ID | 5029 |
| Nationality | Serbia |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 15 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
