84 Vieri PES 2008
| Name | Vieri |
|---|---|
| ID | 982 |
| Nationality | Italy |
| Club | Fiorentina |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 185cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 32 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
85
Attack
33
Defence
90
Body Balance
79
Stamina
70
Top Speed
76
Acceleration
86
Response
72
Agility
77
Dribble Accuracy
79
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
84
Shot Accuracy
87
Shot Power
88
Shot Technique
69
Free Kick Accuracy
63
Swerve
86
Header
80
Jump
83
Technique
87
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
71
Team Work
2
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Scoring
- Post Player
- Centre
- One-Touch Pass
| Name | Vieri |
|---|---|
| ID | 982 |
| Nationality | Italy |
| Club | Fiorentina |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 185cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 32 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
