80 Vieri PES 2009
| Name | Vieri |
|---|---|
| ID | 982 |
| Nationality | Italy |
| Club | Atalanta B.C. |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 35 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 32 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
80
Attack
32
Defence
86
Body Balance
71
Stamina
76
Top Speed
76
Acceleration
85
Response
67
Agility
75
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
82
Shot Accuracy
86
Shot Power
85
Shot Technique
67
Free Kick Accuracy
63
Swerve
84
Header
79
Jump
81
Technique
85
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Scoring
- Centre
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
| Name | Vieri |
|---|---|
| ID | 982 |
| Nationality | Italy |
| Club | Atalanta B.C. |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 35 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 32 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
