86 Villa PES 2008
| Name | Villa |
|---|---|
| Full Name | David Villa |
| ID | 7444 |
| Nationality | Spain |
| Club | Valencia CF |
| National Team | Spain |
| Position | CF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
91
Attack
43
Defence
78
Body Balance
87
Stamina
87
Top Speed
87
Acceleration
84
Response
92
Agility
84
Dribble Accuracy
89
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
87
Shot Accuracy
84
Shot Power
90
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
83
Swerve
79
Header
81
Jump
83
Technique
91
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Reaction
- Scoring
- 1-on-1 Scoring
- Defensive Positioning
- Side
- Penalties
| Name | Villa |
|---|---|
| Full Name | David Villa |
| ID | 7444 |
| Nationality | Spain |
| Club | Valencia CF |
| National Team | Spain |
| Position | CF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

