88 Villa PES 2009
| Name | Villa |
|---|---|
| Full Name | David Villa |
| ID | 7444 |
| Nationality | Spain |
| Club | Val Narangja |
| National Team | Spain |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
95
Attack
49
Defence
78
Body Balance
88
Stamina
87
Top Speed
88
Acceleration
86
Response
88
Agility
85
Dribble Accuracy
88
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
90
Shot Accuracy
86
Shot Power
90
Shot Technique
85
Free Kick Accuracy
83
Swerve
79
Header
81
Jump
83
Technique
88
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Tactical Dribbling
- Reaction
- Scoring
- 1-on-1 Scoring
- Defensive Positioning
- Shooting from Distance
- Side
- Penalties
| Name | Villa |
|---|---|
| Full Name | David Villa |
| ID | 7444 |
| Nationality | Spain |
| Club | Val Narangja |
| National Team | Spain |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

