89 Villa PES 2010
| Name | Villa |
|---|---|
| Full Name | David Villa |
| ID | 7444 |
| Nationality | Spain |
| Club | Valencia C.F. |
| National Team | Spain |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
95
Attack
52
Defence
78
Body Balance
88
Stamina
82
Top Speed
87
Acceleration
90
Response
92
Agility
85
Dribble Accuracy
88
Dribble Speed
79
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
95
Shot Accuracy
86
Shot Power
90
Shot Technique
85
Free Kick Accuracy
83
Swerve
79
Header
81
Jump
85
Technique
88
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
85
Team Work
4
Condition
Skills
- S01 Reaction
- S04 PK Taker
- S20 Scooping
- Tactical Dribbling
- Scoring
- DF Positioning
- Shooting from Distance
- Side
| Name | Villa |
|---|---|
| Full Name | David Villa |
| ID | 7444 |
| Nationality | Spain |
| Club | Valencia C.F. |
| National Team | Spain |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

