88 Xavi PES 2008
| Name | Xavi |
|---|---|
| Full Name | Xavi |
| ID | 866 |
| Nationality | Spain |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | Spain |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
76
Attack
72
Defence
72
Body Balance
78
Stamina
93
Top Speed
77
Acceleration
79
Response
86
Agility
85
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
96
Short Pass Accuracy
82
Short Pass Speed
93
Long Pass Accuracy
83
Long Pass Speed
74
Shot Accuracy
77
Shot Power
73
Shot Technique
82
Free Kick Accuracy
81
Swerve
72
Header
77
Jump
91
Technique
72
Aggression
87
Mentality
50
GK Skills
94
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Playmaking
- Passing
- One-Touch Pass
| Name | Xavi |
|---|---|
| Full Name | Xavi |
| ID | 866 |
| Nationality | Spain |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | Spain |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

