91 Xavi PES 2009
| Name | Xavi |
|---|---|
| Full Name | Xavi |
| ID | 866 |
| Nationality | Spain |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | Spain |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
80
Attack
72
Defence
72
Body Balance
86
Stamina
76
Top Speed
77
Acceleration
81
Response
83
Agility
85
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
92
Short Pass Accuracy
86
Short Pass Speed
89
Long Pass Accuracy
83
Long Pass Speed
77
Shot Accuracy
78
Shot Power
76
Shot Technique
83
Free Kick Accuracy
81
Swerve
74
Header
77
Jump
91
Technique
72
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
96
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Tactical Dribbling
- Playmaking
- Passing
- Shooting from Distance
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
| Name | Xavi |
|---|---|
| Full Name | Xavi |
| ID | 866 |
| Nationality | Spain |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | Spain |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

