71 Nene PES 2008
| Name | Nene |
|---|---|
| ID | 7474 |
| Nationality | Brazil |
| Club | A.S. Monaco FC |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 181cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
79
Attack
49
Defence
71
Body Balance
83
Stamina
77
Top Speed
82
Acceleration
70
Response
80
Agility
82
Dribble Accuracy
87
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
77
Shot Accuracy
77
Shot Power
78
Shot Technique
77
Free Kick Accuracy
77
Swerve
68
Header
73
Jump
83
Technique
77
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Nene |
|---|---|
| ID | 7474 |
| Nationality | Brazil |
| Club | A.S. Monaco FC |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 181cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
