72 Nene PES 2010
| Name | Nene |
|---|---|
| ID | 7474 |
| Nationality | Brazil |
| Club | AS Monaco FC |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 181cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
78
Attack
49
Defence
71
Body Balance
78
Stamina
75
Top Speed
79
Acceleration
75
Response
82
Agility
88
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
82
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
85
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
80
Shot Accuracy
77
Shot Power
86
Shot Technique
84
Free Kick Accuracy
85
Swerve
68
Header
73
Jump
83
Technique
76
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
5
Condition
Skills
- S02 Passer
- S04 PK Taker
- S20 Scooping
- Tactical Dribbling
| Name | Nene |
|---|---|
| ID | 7474 |
| Nationality | Brazil |
| Club | AS Monaco FC |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 181cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
