71 Nene PES 2009
| Name | Nene |
|---|---|
| ID | 7474 |
| Nationality | Brazil |
| Club | R.C.D. Espanyol |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 181cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 17 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
79
Attack
49
Defence
71
Body Balance
77
Stamina
78
Top Speed
75
Acceleration
73
Response
80
Agility
88
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
77
Shot Accuracy
77
Shot Power
78
Shot Technique
77
Free Kick Accuracy
77
Swerve
68
Header
73
Jump
83
Technique
77
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Tactical Dribbling
| Name | Nene |
|---|---|
| ID | 7474 |
| Nationality | Brazil |
| Club | R.C.D. Espanyol |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 181cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 17 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
