66 Rubin PES 2008
| Name | Rubin |
|---|---|
| Full Name | Matteo Rubin |
| ID | 37169 |
| Nationality | Italy |
| Club | Torino |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 33 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
50
Attack
68
Defence
77
Body Balance
73
Stamina
75
Top Speed
72
Acceleration
72
Response
70
Agility
65
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
52
Shot Accuracy
71
Shot Power
52
Shot Technique
52
Free Kick Accuracy
50
Swerve
74
Header
75
Jump
66
Technique
57
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Rubin |
|---|---|
| Full Name | Matteo Rubin |
| ID | 37169 |
| Nationality | Italy |
| Club | Torino |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 33 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
